DMTH6004SK3-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Mfr.Part #:
DMTH6004SK3-13
Datasheet:
Description:
MOSFETs TO-252 SMD/SMT N-Channel number of channels:1 180 W 60 V Continuous Drain Current (ID):100 A 95.4 nC
ParameterValue
Max Operating Temperature175 °C
Min Operating Temperature-55 °C
PackagingReel
RoHSCompliant
Max Power Dissipation3.9 W
Power Dissipation180 W
Number of Channels1
Input capacitance4.556 nF
Continuous Drain Current (ID)100 A
Rds On Max3.8 mΩ
Drain to Source Voltage (Vdss)60 V
Gate Charge95.4 nC
Drain to Source Resistance3.8 mΩ
Gate to Source Voltage (Vgs)-20 V, 20 V
Drain to Source Breakdown Voltage (Vds)60 V
Gate to Source Threshold Voltage2 V